Men's Casio Analog Digital Watch AQ-163W-1B2V AQ163W-1B2V AQ163W-1B2
Item # AQ163W-1B2V
MSRP Info
29% OFF MSRP
In Stock Info
This item is no longer available!
Similar Items
FacebookTwitterPinterest
DESCRIPTION
  • CASIO ANALOG DIGITAL WATCH
  • Gents MODEL# AQ 163W 1B2V
  • World Time Displays the current time in major cities and specific areas around the world.
  • 12/24-hour Timekeeping Times can be displayed in either a 12-hour or 24-hour format.
  • The surface of the glass is rounded.
  • Resin Case.
  • Resin Band.
  • Water resistance classification (10 bar / 100m) Perfect for swimming and snorkelling: the watch is water resistant to 10 bar / 100 metres. The metres value does not relate to a diving depth but to the air pressure used in the course of the water resistance test. (ISO 2281)
  • Accuracy +/- 30 seconds per month
  • Type of battery CR2016
  • DiGentsions approx. 46,7mm x 43,1mm x 16,2mm (H x W x D)